Bagaż uczestnika obozu

Rady oraz dobre praktyki

Pamiętajmy aby bagaż dźwigany przez Wasze dzieci był jak najmniejszy. Wyjazd na obóz często jest dużym przeżyciem (bagażem) dla samego uczestnika. Niepewność, rozłąka z bliskimi, stres przed nowymi doświadczeniami stanowić może bagaż trudny do udźwignięcia. Niestety często rodzicom udzielają się większe emocje związane z wyjazdem na obóz niż dzieciom. Dodatkowy bagaż w postaci obaw, lęków, wątpliwości nakładany przez rodziców staje się największym ciężarem z jakim musi poradzić sobie dziecko.

Jak rozładować bagaż emocji, obaw i wątpliwości?

Kilka porad:

  1. Poznaj nas jak najlepiej (wyszukaj w Internecie, pytaj znajomych, sprawdź kadrę obozu, sprawdź nasze doświadczenie itp.) i zaufaj nam.
  2. Dowiedz się jak najwięcej o miejscu, do którego udaje się Twoje dziecko.
  3. Zapoznaj się z programem obozu.
  4. Zapoznaj się dokładnie z dokumentacją (regulamin, formularz zgłoszeniowy, informacje o uczestniku obozu) rzetelnie je wypełnij i porozmawiaj o nich z dzieckiem.
  5. Zapytaj w razie wątpliwości, drogą mailową lub telefonicznie.
  6. Zaufaj nam, a przede wszystkim dziecku.

Wyjazd na obóz okazuje się lekcją nie tylko dla uczestnika, ale również dla jego opiekunów.


Przejdźmy teraz do pakowania. Idealnie jest zapakować dziecku tyle rzeczy ile mu będzie potrzebne i nie mniej i nie więcej. Naszym zdaniem lepiej mieć 2 koszulki mniej niż o jedną za dużo (zawsze można przeprać). Nadmierna ilość rzeczy w bagażu dziecka jest dla niego nie do ogarnięcia i często jest to przyczyna kłopotów z utrzymaniem porządku. W konsekwencji dziecko często wraca do domu z podmienionymi rzeczami. Byle by się ilość zgadzała.

Dobre praktyki:
  1. Dziecko uczestniczy w pakowaniu (widzi co jest w jego bagażu).
  2. Zrób listę rzeczy znajdujących się w bagażu (dokładna i widoczna).
  3. Pakowanie rozpoczynać kilka dni przed wyjazdem.
Obowiązkowa lista rzeczy:
  1. Dokumenty: ważna legitymacja szkolna oraz brakujące dokumenty obozowe.
  2. Przybory toaletowe: mydło, pasta i szczoteczka do zębów, żel do kąpieli.
  3. Ręczniki: 2 łazienkowe i 1 kąpielowy.
  4. Obuwie: do chodzenia (miękkie pełne), treningowe (typu turfy i halowe), klapki kąpielowe.
  5. Odzież sportowa treningowa: dres 2 bluzy, 1 spodnie długie, 1 spodenki krótkie, koszulki treningowe tyle ile dni, 3 spodenki, 4 pary getrów, ochraniacze na piszczele, ortalion.
  6. Bielizna: majtek tyle ile dni, skarpety o połowę mniej, piżama, koszulki nie sportowe 4 (dyskoteka, karaoke).
  7. Czapka z daszkiem.
  8. Kąpielówki, spodenki do kąpieli.
  9. Mały podręczny plecak, bidon.
  10. Dobry humor + kieszonkowe (10/15 zł dziennie).

Naszym zdaniem dziecko często wydaje każdą sumę, którą mu powierzymy. Na obozie ma zapewnione wszystko, co niezbędne i jeszcze więcej. Pieniądze mają posłużyć dodatkowym przyjemnościom, np. podczas wycieczki. Wyjazd jest świetną okazją na lekcję gospodarowania pieniędzmi.

Na koniec sprawa telefonów, smart fonów i innych urządzeń, bez których dzieciom wydaje się, że nie można żyć.

Dawać, czy nie dawać?

Wybór pozostawiamy Państwu. Każde urządzenie, które dziecko weźmie ze sobą należy zdeponować (dla bezpieczeństwa) u wychowawcy, kierownika lub trenera. Czas na rozmowę z dzieckiem lub na tzw. gry będzie limitowany i ustalony dla każdej grupy. Zależy nam na tym aby uczestnicy obozu rozmawiali ze sobą, podejmowali wspólne inicjatywy i poznawali się.

Podsumowanie:

Pamiętajmy, że to wasze dziecko jest głównym bohaterem tego wydarzenia. Nasze okazywanie zdenerwowania i przejęcia jest zupełnie zbędne. Obdarzmy dziecko zaufaniem i pozwólmy mu przez te kilka dni być samodzielnym. W gronie znajomych z pewnością da sobie radę i będzie się fantastycznie bawić! Pamiętajcie o tym, że dzieci podczas obozu będą pod profesjonalną opieką. Wychowawcy i trenerzy mają doświadczenie w pracy z dziećmi, a dzięki treningom prowadzonym na co dzień mają również świetny kontakt z podopiecznymi. Wyjazd na obóz to dla dziecka szansa na przeżycie ciekawej przygody, zdobycie nowych umiejętności oraz nauczenie się samodzielności. Rodzicom taki wyjazd pozwoli na odrobinę zdrowej tęsknoty, a po powrocie usłyszycie ciekawe historie i zobaczycie uśmiech na twarzy!